Еве како да направите домашен леб од интегрално брашно: Рецепт кој секогаш успева!

17 септември, 2020
707413_crni-hleb_ls

Состојки:

400 гр интегрално брашно Т- 1100

1 лажичка сол

1 лажичка шеќер

40 мл масло

300 мл вода

1/2 коцка (20 гр.) свеж квасец

Подготовка: Во топла вода, со додавање на лажичка шеќер, раздробете го квасецот и оставете го да се активира. Ставете брашно во сад, додадете сол и промешајте. Додадете масло и подготвен квасец. . Покријте ја тавата со фолија (или поголема пластична кеса) и оставете го тестото да нарасне. Ставете го тестото повторно измесете го со лажица во сад и оставете го да стаса уште еднаш. За тоа време, подгответе сад со капак во кој ќе се пече лебот. Кога тестото ќе се зголеми по втор пат, протресете го со влажна рака на добро набрашнета површина. Само малку обликувајте го тестото во топче (без да притискате премногу за да го задржите тестото шупливо) и пренесете го во сад за печење. Покријте ја тавата и оставете го тестото да нарасне. Кога тестото се зголеми, ставете земјен сад во ладна рерна и уклучете го на 200 степени. Печете го лебот 40 минути, извадете го капакот и печете уште 12 минути (во рерна со вентилатор). Печениот леб префрлете го во поголема кујнска крпа, завиткајте го и оставете го да се излади.