Лосос во сос со спанаќ и домати!

24 септември, 2020
Close up of delicious tuscan cream salmon with spinach and cherry tomato in a pan on black background

Одлично и вкусно, баш за во петок…

Состојки:

500 грама лосос

грст мини домати

200 грама свеж спанаќ

1 кромид

1 чешне лук

1коцка за супа од риба

200 мл крем за готвење

сол

пипер

сок од лимон

маслиново масло

Подготовка:

1. Измијте го лососот и исушете го добро. Пржете го лососот во маслиново масло околу 3 минути, а потоа оставете го за да биде топол.

2. Во истото масло изматете исечен кромид, лук и преполовени мини домати.

3. Додадете го кремот и супата од риба и зачинете го сосот со сол, бибер и сок од лимон.

4. Додадете лосос и спанаќ во тавата, покријте го и оставете го да врие 5 минути.