Меки и воздушести домашни крофни кои ќе ги обожувате! (РЕЦЕПТ)

25 октомври, 2020
205222_kirofne_f

Состојки:

– 2 јајца

– 2 дл млеко

– 500 гр брашно

– 25 гр свеж квасец

– прстофат сол

– 2 лажици шеќер

– Тегла џем

– Шеќер во прав

Направете мешавина од 100 гр брашно и квасец растворени во 4 лажици млако млеко. Оставете на топло место да нарасне двапати. Истурете брашно, шеќер и јајца во сад за мешање. Измешајте со миксер (ставете додатоци за тесто) и додадете ја смесата со квасец. Истурете го остатокот од млекото. Месете го тестото додека не почне да се одделува од тавата. Оставете на топло да стаса. Измешајте го тестото со миксер, па развлечете го со сукало на плоча за мешање до дебелина од 0,5 см. Притиснете кругови со дијаметар од 6 см во средината на тестото со помош на чаша. Ставете лажичка џем на средина од секој круг и преклопете ја во другата половина од тестото. Користете ја истата чаша за да ги отстраните круговите. Рабовите на круговите ќе се држат заедно. Оставете ги крофните на оган околу 1 час да стасаат повторно. Пржете ги крофните во врело длабоко масло додека не поруменат од двете страни. Исцедете ги и кога ќе се оладат посипете со шеќер во прав.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum