Мус со црно и бело чоколадо (РЕЦЕПТ)

30 декември, 2020
shutterstock_220881316


Фантастичен мус со чоколадо и рум.

Состојки:

– 2 јајца

– 70 гр шеќер

– 100 гр црно чоколадо

– 100 д бело чоколадо

– 1 шлаг

– 2 лажици рум

Подготовка: Јајцата сварете ги со шеќер околу 10 минути, а потоа одделете ги во две чинии. Додадете бело чоколадо во една и варете уште пет минути. Повторете го истото со црното чоколадо, па оставете да се излади. Изматете го шлагот, па додадете ја едната половина на белото, а другата на црното чоколадо. На крајот додадете по една лажица рум на секоја од нив. Прво истурете го белиот дел во чашата, па црниот. Ставете го во фрижидер два часа.