Најпознатиот рецепт на светот: Кога го видовме веднаш посакавме да го пробаме!

22 септември, 2020
rolnice-sa-cimetom-830x0

Вкусниот ролат се прави од тесто, премачкано со путер , цимет и кафеав шеќер, како и глазура од ванила. „Почнувам со валање на тестото, а потоа го распрснувам со путер, кафеав шеќер и цимет“, рече Морган. По рамномерна дистрибуција на смесата, тестото треба да се преврти во густа ролна пред да се сече и пече во рерна додека не стане румено.

Тогаш ролните се премачкуваат со слатка глазура од ванила. Преку фотографии, Морган не открива како пекарот прави тесто „бриош“, но рецептот е всушност повеќе од едноставен. Тестото може да се направи од брашно, шеќер, путер, млеко и јајца, а премазот се состои од путер, цимет и кафеав шеќер. Ролатите се печат 20 до 25 минути на 200 Целзиусови степени.