Похован леб со чоколадо: Појадок од соништата!

13 септември, 2020
french_toast_nutella_sandwich__hero

Похованиот леб не потсетува на долгите утра за време на празниците затоа што тогаш имаме доволно време да подготвиме појадок и безгрижно да уживаме во секој залак. Подготвено на овој начин, со стопено чоколадо и шеќер во прав, тоа е веројатно најдоброто што некогаш ќе го направите … Секако, јаткасти плодови, свежо или суво овошје, џемови добро одат со чоколадо … Овој рецепт е вистинско воодушевување!

Chocolate French Toast - Recipe - The Indian Claypot


Состојки:

2 јајца

2 лажици млеко

две дебели парчиња леб (приближно четири см)

80 гр темно чоколадо

2 лажици путер

шеќер во прав

Подготовка: Изматете јајца со млеко. Исечете дебело парче леб така што ќе има џеб и внатре ставете неколку коцки чоколадо. Потопете го сендвичот во јајцата од двете страни. Загрејте го путерот во тава и ставете го печениот леб; Печете по една минута или две од секоја страна додека не поруменат. Извадете ја од тавата и ставете ја на хартиена крпа за да исцеди вишок маснотии. Префрлете се на чинија, исечете на половина и посипете со шеќер во прав.