Потребни ви се 15 МИНУТИ: Направете ДОМАШНА рибја паштета (РЕЦЕПТ)

12 септември, 2020
хх

Вкус што ќе го обожавате!

Ако сте љубител на паштета, тогаш ова е вистинскиот рецепт за вас.

Во случај да не ви се допаѓаат многу паштетите, овој рецепт може да ви го промени мислењето.

Домашната паштета од риба е нешто што ќе го обожавате уште на првиот залак.

Состојки:

1. 1 сардина

2. Исцедете го маслото

3. ореви

4. или кикирики (по избор)

5. пиперка

6. сенф

7. першун

8. 1 лажица маслиново масло

Подготовка:

Во блендер исецкајте ги оревите и кикириките, колку што можете, додека не се претворат во паста, а потоа додадете ги сардините, зачини по вкус и маслиново масло. Ако сакате, можете да додадете и малку зачин за сув зеленчук, како и кечап. Мешајте додека сè не се соедини и вашата паштета е подготвена.