Ручек за чиста десетка: Салата со кобасица, пиперка и брокула (РЕЦЕПТ)

2 октомври, 2020
pasta-sa-kobasicom-2048x1365


За вакво нешто ви треба:

Пакување тестенини

Колбаси по ваш избор

1 средна пиперка

Малку растително масло

Малку бел оцет

2 лажички зачини

1 лажичка шеќер

1 чаша исечкана брокула

1 свеж домат

Малку кромид


Подготовка: Гответе ги тестенините и измијте ги под млаз ладна вода, а потоа добро исцедете ги. За тоа време, можете или да готвите колбасите или брзо да ги пржите на многу малку масло, како и пиперката, а потоа да ги исецкате на парчиња. Сварете ја брокулата во вода додека не омекне, а потоа исечкајте ја на мали парчиња. Во садот истурете тестенини, колбаси, брокула, црвен пипер и ситно сецкан домат, а потоа додадете сè. Користете мешавина од масло, оцет, зачини и шеќер како прелив. Направете малку повеќе од половина шолја кафе. Тоа ќе биде повеќе од доволно за количината добиена од целото пакетче макарони. Ако направите помала количина, постепено додавајте оцет, масло и зачини, за да не претерате. И тоа е тоа. Едноставен оброк што ќе ве држи сити подолго време.