Сицилијански стрелачки одред во чаша: несекојдневен рецепт со кој ќе го изненадите друштвото

1 мај, 2020
коктел

Ова е релативно нов коктел дизајниран од мајсторот од Сан Франциско, Џеки Патерсон и инспириран од пијалоци направени од крваво-црвени портокали од Сицилија.

Ако сакате да пробате нешто ново, дајте му шанса на „Сицилијански стрелачки одред“. Нов коктел дизајниран од мајстор Џеки Патерсон од Сан Франциско. Пијалокот е инспириран од ликерот Solerno направен од сицилијански (крвави) црвени портокали.

Црвениот портокалов ликер беше објавен пред околу десетина години, и е опишан како посложена верзија на Cointreau и свежа верзија на Grand Grand Marnier. Совршено се спарува со текила и растителен ликер Angostura Bitter, како и свежо исцеден сок од лимети.

Состојки:

  • 30 ml ликер Solerno од црвени портокали
  • 30 ml текила
  • Сируп од гренадин 15 мл
  • 30 ml свежо исцеден сок од лимети
  • 2-3 мл билни ликер Angostura Bitter

Подготовка:

Измешајте ги сите состојки, а потоа истурете ги во чаша исполнета со мраз.

 Наздравје!