Воздушни перничиња од ќеса: Пециво кое им успева и на почетниците!

12 април, 2020
mekici

Состојки:

  • 200 мл вода
  • 10 гр свеж квасец
  • 320 гр брашно
  • Малку сол и шеќер
  • 1 лажичка маслиново масло

Подготовка: Замесете го тестото со раце се додека да стане мазно. Со масло подмачкајте ја ќесата во внатрешноста и ставете го тестото и добро врзете го. Ставете го во фрижидер. Најдобро е тестото да се замеси во вечерните часови.

Утрото отворете ја ќесата и искинете помали топки и со влажни раце, распоредете го тестото и испржете ги мекиците во врело масло.

По желба послужете со слатки или солени намирници.