Би биле доволни да ја обиколат планетата Земја 180 пати… Како би изгледале тие 200 милијарди долари на Џеф Безос доколку се наредат банкнотите една до друга?

31 август, 2020
17468743785f4c9cd2ab4a1684476315_w640

Популарниот американски астрофизичар Нил де Грас Тајсон живописно опиша колку е навистина богат водачот на Амазон, Џеф Безос.

На својот Инстаграм профил, тој на интересен начин ги опиша 200 милијарди долари, колку изнесува богатството на Безос.

„Никој не ме праша за тоа, но ако банкнотите на доларот во вкупна сума од 200 милијарди долари, колку изнесува богатството на Безос, беа наредени едни до други, ќе беа доволни да ја обиколат планетата Земја 180 пати.

До Месечината би можело да се стигне и врати 30 пати, а остатокот од парите да се искористи за да се направи куп висок 10 километри “, истакнал Де Грас Тајсон, пренесува Кликс.

За потсетување, пред неколку дена, најбогатиот човек на светот стана уште побогат.

Богатството на Безос достигна неверојатни 200 милијарди долари.

Американското деловно списание „Форбс“ верува дека богатството на Безос е најголемо досега. Досега Амазон добро се снаоѓаше.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris