Бразил со рекорден број на новозаразени

14 мај, 2020
Naslovna

Бразил во средата постави дневен рекорд за бројот на нови инфекции со коронавирус, 11.385 случаи, додека 749 лица починаа, соопшти бразилското Министерство за здравство.

Во таа земја се регистрирани вкупно 188.974 случаи на ковид-19, Бразил ја преминал Франција во однос на бројот на пациенти и со тоа стана шеста земја меѓу оние кои се најпогодени од кризата со корона.

Бразил видел дека вирусот се шири брзо, но бразилскиот претседател Болсонаро во неколку наврати го намалува ризикот од заболување и ги критикуваше федералните гувернери за мерки за изолација, велејќи дека економската штета од затворањето и ограничувањето на операциите е полоша од самата болест.

Оваа недела, Болсонаро ги класифицираше услугите како спортски сали и фризерски салони како „основни“, ослободувајќи ги од пропишаните мерки за ограничување на работата.