ИДНИНАТА Е ТУКА! Ништо веќе нема да биде исто: Претставен е чип, кој се вградува во мозокот на луѓето

29 август, 2020
profimedia-0555403043-660x450

Иноватор и основач на SpaceX, американска компанија што прави летала и вселенски летови, Елон Маск го претстави својот најнов изум, имплантација на мозок.

Во преносот во живо, тој вовел три свињи, од кои едната имала имплантација на Нералинка, компанија на Муск, другата имала инсталиран имплант порано, а потоа отстранет. Третата имала прототип уред.

Таа со прототипот беше подложна на операција на имплант пред два месеци, а самиот апарат е поврзан со неврони во устата на животното, што испраќа мозочни електрични импулси до мозокот, кои се регистрирани од повеќе од 1.000 електроди во имплантот, пишува Си-Ен-Ен.
Невралинк има за цел да создаде симбиоза со вештачката интелигенција, а Маск планира да започне да имплантира уреди во човечкиот мозок веќе следната година. Сепак, самата операција е далеку од едноставна. Имено, уредот е инсталиран во внатрешноста на черепот, што секако не е лесно, а освен тоа, при поставувањето на имплантантот, мозокот е изложен некое време.

Конечно, Маск исто така истакна како таков систем може да биде корисен во третманот на невродегенеративни болести, како што се Алцхајмерова или Паркинсонова болест. Се разбира, ваквите ефекти врз мозокот може да ја зачуваат и подобрат функцијата на мозокот или да овозможат некаква телепатија, вели тој.
За време на преносот во живо, Маск ја претстави и можноста за поврзување на имплантот со сензорите во смартфонот на корисникот, а исто така претстави и подобрена верзија на хируршкиот робот што би го сместил имплантот во мозокот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris