Македонија спремна за избори. Фактите велат дека со ова темпо спремни сме во трката за топ три најзаразени држави во светот. Но за да го постигнеме “тој успех”-избори ни се неопходни!

20 мај, 2020
korona mk

Во изминатите 24 часа направени се 512 тестирања, а регистрирани се 19 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-11, Куманово-2, Прилеп-1, Тетово-1, Велес-1, Гостивар-1, Струмица-1 и Виница-1.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 1858, бројката на оздравени пациенти е 1367, на починати е 110, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 381. Последната дистрибуција по градови е:

Скопје – 647, активни 145, Куманово – 418, активни 22, Дебар – 51, активни 0, Штип-38, активни 4, Прилеп –203, активни 59, Тетово – 151, активни 63, Струга – 71, активни 5, Велес – 126, активни 53, Битола –27, активни 8.

Охрид –21, активни 6, Кавадарци – 5, активни 0, Гостивар –21, активни 4, Гевгелија – 4, активни 0, Струмица – 3, активни 1, Крива Паланка- 6, активни 1, Радовиш – 4, активни 0, Крушево – 3, активни 0, Кочани – 31, активни 3, Пробиштип – 2, активни 0, Кичево – 2, активни 0, Неготино -9, активни 2 (7 заболени лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија).

Демир Хисар – 1, активни 0, Македонски Брод – 2, активни 0, Пехчево- 3, активни 1, Делчево-1, активни 0, Валандово -1, активни 0, Виница – 3, активни 1, Кратово-2, активни 1, Берово-1, активни 1, Свети Николе-1, активни 1.