На Крк пронајден брод од добата на Римското Царство. Илјада години лежел недопрен на морското дно!

21 јуни, 2020
brod

Врзиќ откритието го направи со проучување на рутите со кои се движеле бродовите од правецот на Далмација кон Венеција.

Подводен истражувач од Риека, Велимир Врзиќ, пронашол потонат брод од Римската империја на островот Крк со остатоци од амфори закопани длабоко под слоеви песок што лежат недопрени илјадници години на морското дно, објави воодушевувачот на бродот.

Врзиќ наведува дека, проучувајќи ги патиштата по кои патувале бродовите од правецот на Далмација кон Венеција и користејќи ги најмодерните подводни средства, тој нашол уникатен подводен наод на островот Крк, пишува Индекс.

Со оглед дека станува збор за исклучително вреден локалитет, надлежните институции на Министерството за култура во Риека беа информирани за тоа со точните локации на местото, сето тоа со цел да се заштити местото од евентуален грабеж и да се зачува во музејот.

Оваа слика има празен alt атрибут; Името на датотеката е 1-24.jpg
Оваа слика има празен alt атрибут; Името на датотеката е 2-7.jpg
Оваа слика има празен alt атрибут; Името на датотеката е 3-7.jpg

– Според првичниот увид и проценка на подводните археолози, ова е уникатно место на амфори од областа на Тунис и Блискиот исток, кои датираат од IV век. Последователните истражувања ќе можат да ги утврдат трговските патишта и товарот на бродот што лежи буквално непроменет на дното под слоевите на морски песок – се наведува во соопштението.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi