Научниците открија специфична шема на ширење на вирусот корона – и точката во која се менува нејзиното однесување

2 јули, 2020
korona naucnici

Повеќе од 10 милиони случаи на корона вирусот се регистрирани во светот од почетокот на пандемијата. Но, во некои земји има знаци дека вирусот „ја губи моќта“, велат експертите.

Дури и во земји кои ја изгубиле контролата врз епидемијата, како што е Шведска, стапката на смртност започна да опаѓа и покрај сите тешкотии.

Во земјите каде што избувна вирусот, како што е Германија, која првично имаше релативно мал број случаи, а потоа беа откриени жариштата, брзината на преносот скокна и падна повторно после кратко време.

Од почетокот на пандемијата, научниците се збунети со брзината со која се шири короната, како и од фактот дека е тешко да се видат карактеристиките на инфекцијата.

Но, двајцата епидемиолози, професорот Пол Франкс од универзитетот Лунд и професорот Јоаким Роклов од универзитетот Умеш во Шведска, забележале интересна шема.

  • На пример, на крстосувачот „Diamond Princess“, каде што вирусот веројатно се ширел релативно брзо преку системот за климатизација, само 20 проценти од патниците и екипажот биле заразени. Податоците од воените бродови и градовите како Стокхолм, Њујорк и Лондон, исто така, укажуваат дека стапката на инфекција е околу 20 проценти – значително пониска отколку што претходно предложиле математички модели. Ова доведе до шпекулации за тоа дали популацијата може да достигне некаков имунитет на вирусот со само 20 проценти од заразените – процент далеку под широко прифатениот праг на имунитет на масата (60 до 70 проценти) – напишаа научниците во написот за „The Conversation“.

Што стои зад ова однесување? Дали е тоа само аномалија или знак дека пандемијата може да заврши многу порано од очекуваното?

Причината за оптимизмот е стимулирана од дополнителни шпекулации за потенцијалната „имуна темна материја“, рече проф. Франки и проф. Роклов. Тоа е еден вид постоечки имунитет што не може да се открие со тест за антитела.

Антителата се произведуваат од страна на Б клетки како одговор на специфичен вирус. Меѓутоа, темната материја вклучува својство на вродениот имунолошки систем наречен „имунитет со посредство на Т-клетката“.

  • Студиите покажуваат дека луѓето заразени со Covid-19 имаат Т-клетки кои се програмирани да се борат со вирусот. Изненадувачки, луѓето кои не се заразени имаат и заштитни Т-клетки, веројатно затоа што биле изложени на други вируси на корона. Ова може да доведе до одредено ниво на заштита од вирус. Младите луѓе и оние кои имаат благи симптоми на инфекција е поверојатно да имаат одговор на Т-клетки во споредба со постарите лица – напишаа професорите.

И покрај хипотезата, професорот Рајн Мекентрај, познат австралиски специјалист за заразни болести и шеф на програмата за истражување на биосигурност во Институтот Кирби, не е убеден дека „Ковид-19“ ќе изгубил силата со стапка на инфекција од 20 проценти.

  • Имунитетот на масата може да се пресмета математички врз основа на P0 (просечна стапка на трансфер), а 20 проценти не е доволен – треба да биде од 60 до 70 проценти. Луѓето забораваат дека пандемија на шпанскиот грип се појави во текот на две години, а луѓето се заразија во различни бранови, рече професорот.
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi