ПРОГНОЗА НА СВЕТСКИТЕ НАУЧНИЦИ: Поларните мечки ќе исчезнат до крајот на овој век (ВИДЕО)

22 јули, 2020
ПРОГНОЗА НА СВЕТСКИТЕ НАУЧНИЦИ: Поларните мечки ќе исчезнат до крајот на овој век (ВИДЕО)

Поларните мечки ќе исчезнат заради забрзаното топење на Арктикот, предупредуваат научниците кои го испитувале влијанието на глобалното затоплување на овој загрозен вид.

Повеќето поларни мечки ќе страдаат од глад, а нивната репродуктивна моќ ќе се намали за 20 години поради забрзаното топење на мразот на Арктикот и тие би можеле целосно да исчезнат до 2100 година, предупредуваат научниците.

Со моделирање на употребата на енергија на поларните мечки, научниците беа во можност да ги пресметаат границите на издржливост на животните. Според сценариото на високи емисии на стакленички гасови, веројатно е дека целата популација на поларните мечки, освен неколку од најсеверните, ќе исчезнат до 2100 година, покажало истражувањето. Дури и ако се исполнети умерени цели за намалување на емисијата, неколку популации ќе исчезнат.

„Поларните мечки веќе се на врвот на светот; ако мразот се топи, тие нема каде да одат – рече д-р Стефан Амструп, главен научник на „Polar Bears International“, кој исто така беше вклучен во студијата.

Тој објасни дека прво ќе останеме без младенчиња, што ќе се родат, но женките нема да имаат доволно телесна маст за да произведат млеко. Месојадниците се потпираат на морскиот мраз на Арктичкиот океан за да ловат фоки. Како што мразот се топи, животните се принудени да патуваат на долги растојанија обидувајќи се да најдат храна за да ги хранат своите млади.

Научниците проучувале две можни сценарија. Според поповолната, мечките сепак би преживеале во мал број на Островот на Кралица Елизабета, но тоа само би го одложило нивното исчезнување за неколку децении.

Се проценува дека во моментов има околу 26.000 поларни мечки во светот кои живеат во 19 области, од Норвешка, Канада, Алјаска до Русија. Тие се многу зависни од замрзнатите области и не можат да преживеат во услови кога нема мраз.

За разлика од нивните континентални роднини, поларните мечки се најактивни во текот на зимата, кога сезоната на лов им е во полн ек, додека во текот на пролетта и летото преживуваат благодарение на залихите создадени во текот на зимата.

Научниците утврдија дека популацијата на поларните мечки во некои живеалишта веќе е намалена за 25 до 50 проценти во последните неколку децении.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi