Проклетството на Кенеди…Биле во изолација, а „ги проголта“ залив!

4 април, 2020
glavna slika

Мејв Кенеди и нејзиното семејство биле во изолација во празна куќа во сопственост на мајката на Меј, на заливот Чезапикеј, но играњето со топка за неа и нејзиниот син завршило трагично …

Мејв Кенеди Таунсенд МекКејн (40), внука на Роберт Ф. Кенеди и нејзиниот осумгодишен син се смета дека се удавиле во Мериленд во четвртокот. Дуото исчезна доцна во четвртокот попладне, а подоцна близу местото од каде што исчезнале е пронајдено празно кану.

Мекејн и нејзиниот син Гедеон исчезнаа во заливот Чезапикеј во близина на Анаполис, а нејзиниот сопруг Дејвид Мекејн ја потврди веста.

За време на играта, топката завршила во вода, па мајката и синот отидоа со кану по неа. Дејвид изјави дека тие отишле предалеку и не можеле да се вратат.

-Со длабока тага ја споделувам веста дека потрагата по мојата сакана ќерка Мејв и внукот Гедеон се претвори од спасување во потрага по тела, рече Кетлин Кенеди во својата изјава.

Отсекогаш сте знаеле кога е во собата. Нејзината смеа беше гласна, бестрашна и заразна. Таа правеше сé со целото срце. Ги даде најдобрите прегратки, пееше гласно, танцуваше, се бореше, се расправаше …. Мејв блескаше … Улогата што најмногу ја ценеше беше тоа што таа е мајка – рече нејзината мајка.

Сопругот објасни што точно се случило.

„Бевме во изолација во празна куќа во сопственост на мајката на Мејв, на заливот Чезапикеј, со надеж дека ова ќе им даде на нашите деца повеќе простор отколку што имавме дома.

Откако Гедеон и Мејв играа со топка во близина на малиот плиток залив зад куќата, топката заврши во водата. Заливот е заштитен, ветерот и водата се многу потивки отколку во заливот. Тие тргнаа со кану топката, но ветерот и плимата некако ги „разнесе“ во отворен залив. Половина час подоцна, тие биле забележани од некој од копното, кој ги видел далеку од брегот и повикал полиција. По ова, никој не ги виде повторно. Полицијата го пронајде нивното кану “.

Многу лоша несреќа, нели?