Со цијанид го убила сопругот: Кога судот ја потврди пресудата, Ирена се обрати со следната реченица, и ги шокираше сите присутни!

7 јули, 2020
luda

Апелациониот суд во Нови Сад ја потврди пресудата на Високиот суд во Суботица, според која Ирена Шаркањ (56) од Хоргош е осудена на 13 години затвор за убиството на нејзиниот сопруг Иштван Шаркањ (63).

Апелациониот суд ја одбил жалбата на Ирена Шаркањ и ја потврди нејзината првостепена пресуда, иако две години негираше дека вбризгува цијанид во сопругот во февруари 2018 година во Општата болница во Суботица, каде работела како медицинска сестра додека нејзините колеги се обиделе да го реанимираат.


На барање на Шаркањева, по првото изрекување на пресудата на 8 март 2019 година, судењето беше повторено, но на почетокот на февруари годинава, судот донесе и иста првостепена пресуда.

За време на доказната постапка, утврдено е дека во телото на покојниот Шаркањ е пронајдена седум пати поголема доза на отров од наведената. Сепак, Ирена Шаркањ изјавила дека преку канилата на раката вбризгувала само вода, а не цијанид.

  • Знам дека сигурно не го убив мојот сопруг. Ако мислите дека сум виновна, ќе ме носите на совеста. Немав цијанид – Ирена Шаркањ се бранеше.

За време на изрекувањето на пресудата, беше речено дека се смета дека таа го одзела животот на нејзиниот сопруг на 19 февруари 2018 година, откако дошла со него во Општата болница во Суботица бидејќи имал болки во стомакот “.

  • Работеше во ноќната смена на Одделот за гинекологија, таа беше во одделот за интензивна нега на реанимација. Иако не била побарана помош за време на реанимацијата, инјектирала 7,59 мг цијанид во Иштван Шаркањ. Ние веруваме дека таа го сторила свесно – се наведува во пресудата.
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi