Тесла ги проучувал Ведите

13 јуни, 2020
unnamed

Никола Тесла за Акаши и Пранте дознал од индискиот мудрец Свами Вивекананда, кога прв пат ги посетил САД во 1893 година.

Никола Тесла користеше античка санскритска терминологија и знаење за природни феномени, тврди Тоби Гроц од Центарот за електромагнетни студии во Колорадо во напис за феноменот на „слободна енергија“.

До 1890 година, Никола Тесла веќе стекна светска слава благодарение на неговите откритија на светлосен зрак, електричен мотор, систем на производство и пренос на електрична енергија, како и генератор на високофреквентна електрична енергија. Сепак, Тоби Гроц тврди дека славниот научник, и покрај неговите многубројни и значајни откритија, бил опседнат со само една желба – да најде начин бесконечно да се искористи т.н. „бесплатна енергија“. Во 1891 година, самиот Тесла напиша: “Во иднина, нашите машини ќе бидат напојувани од каде било во универзумот. Постои енергија насекаде во универзумот. Дали е статична или кинетичка? Ако е статична, за нас е тажно; ако е кинетичка, тогаш е само прашање на време пред да ја откриеме енергетската точка на природата “. Можете да дознаете повеќе за наодите на Тесла од најдобрата книга досега објавена – „Пронајдоците, истражувањата и пишувањата на Никола Тесла“. Книгата е отпечатена во 1894 година.

Старите Веди зборуваат за феноменот на енергетска точка на природата. Никола Тесла првпат се сретна со чуварите на оваа тајна – индиски и непалски учители, неколку години подоцна, во Њу Јорк.

Ведите се прекрасна колекција на химни, молитви, приказни и историски белешки, научни проповеди и откритија стари најмалку пет илјади години. Ведите ги содржат првите поими за материјата и антиматеријалата, дури и идејата дека материјата се состои од атоми. Тие се напишани на санскрит, еден од најстарите јазици во светот. Тоби Гроз е убеден дека само знаењето за ведите и санскрит може да ги објасни ставовите на Тесла за природата на универзумот и концептот на електромагнетизам. Како најголема поддршка за тезата за знаењето на Тесла за санскритската терминологија, Гроз ја цитира досега познатата нота на Никола Тесла напишана на 13.05.1990 година, под наслов „Најголемото достигнување на човекот“, во кое тој пишува, меѓу другото: „Во старо време , светот достапен за сетилата доаѓа од првобитната супстанција, од Акаша која, кога ќе се оживее, создава креативната сила“.

Според друг биограф на Тесла, Леланд Андерсон, Никола Тесла за Акаша и Прана дознал од индискиот мудрец Свами Вивекананда, кој прв пат ги посетил САД во 1893 година.

Тоби Гроз изјавува дека има неколку писмени сведоштва за средбата меѓу Никола Тесла и Свами Вивекананда. За неговата прва средба со познатиот научник со српско потекло, Свами забележува: „Никола Тесла, голем научник, специјалист во областа на електричната енергија, беше многу импресиониран од индиската теорија за круговите и самкха космогонија. Тој беше заинтригиран од можната поврзаност на индиската теорија за материја и енергија со научни откритија на модерната физика… “.

Тоби Гроз е скоро целосно убеден дека славната француска актерка Сара Бернард е одговорна за првата средба помеѓу српскиот генијалец и индискиот голем мудрост. Во претставата „Изиел“, француска театарска верзија на животот на Буда, Сара Бернард ја имаше главната улога. После настапот, таа организираше прием за избрано друштво, а меѓу поканетите беа и Свами Вивекананда и Никола Тесла.

Во писмо до пријател, датирано од 13 февруари 1896 година, Вивекананда напиша: „Сара Бернард, позната француска уметница, изрази големо воодушевување за учењата на Свами. Г-дин Тесла внимателно ја слушаше мојата проповед за Ведите, особено што ги објаснив термините: акаша, прана и калпас. На крајот, тој со воодушевување рече дека ова се теории што модерната наука мора да ги земе предвид, и тој беше убеден дека врската помеѓу силата и материјата и потенцијалната енергија може да се покаже математички. Јас ќе го посетам следната недела за да го видам неговото математичко решение.” Вивекананда со разбирлива возбуда чекаше на друга средба со Тесла. Тој знаеше дека ако Тесла може да го докаже она што го нарекуваме материја, тоа не би било ништо друго освен обична потенцијална енергија, а Ведите ќе бидат препознаени како основа на модерната наука, односно космологијата на Ведите ќе биде поставена во темелите на современото знаење.

Хармонијата помеѓу теориите на Ведите и западната наука се објаснува со следниве равенки: Брахман = апсолутен, махат или Исвара = примарна креативна енергија, прана = енергија, акаса = материја. Според истражувањето на Тоби Грц, Тесла ја разбрала санскритската терминологија и филозофија и заклучил дека е добар начин да се објаснат физичките механизми на универзумот. Остануваат интересни прашања како: дали воопшто се сретнаа Тесла и Вивекананда; дали Тесла успеа математички да го докаже она што индискиот мудрец возбудливо го посакаше.

Очигледно, Тесла не успеа да го докаже идентитетот на енергијата и материјата математички. Ако е така, смета Гроз, Вивекананда сигурно би го забележал. Светот, колку што е познато, ќе добие математички доказ за скоро идентични принципи само десет години подоцна, кога Алберт Ајнштајн ја објави теоријата за релативност, која беше позната на Истокот пред пет илјади години.

Никола Тесла продолжи да ја проучува индиската и ведската филозофија. Еден од доказите е писмото испратено до Тесла на 20 мај 1902 година од неговиот обожавател и познат колега Лорд Келвин. Меѓу другото, се вели: „Не знам како да ви се заблагодарам за прекрасните книги што ми ги испративте, особено за молитвите на Буда и запалениот храм“.

Во едно предавање по враќањето во Индија, Свами Вивекананда ќе ја спомне само средбата со Тесла од сите средби со познати научници: „Неколкумина најдобри светски научници ми кажаа колку се скапоцени и рационални ведите во нивните заклучоци. Јас знам еден од нив лично, оној кој никогаш немаше време да јаде или да ја напушти својата лабораторија, но кој можеше со часови да ги слуша моите предавања на Ведите. Тој ми рече дека тие изгледаат толку блиску до заклучоците до кои се стремат модерната наука “.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi