ВАКА СЕ СРУШИ ГОРДОСТА НА АМЕРИКАНСКАТА ВОЈСКА! F-22 падна за време на обука на ФЛОРИДА(ВИДЕО)!

16 мај, 2020
avion

Борбен авион на САД Ф-22 се урна вчера за време на „рутинскиот лет“ на Флорида, а пилотот успеа да се катапултира, соопштија од американските воздушни сили.

Пилотот бил пренесен во локална болница во воздухопловната база Иглин „за набљудување и проценка“ и е во стабилна состојба, јавува CNN.

Несреќата се случила на околу 20 километри североисточно од базата и немало материјална штета или човечки загуби.

Властите го испитуваат инцидентот.