Топ листа: Кој милијардер изгубил најмногу пари поради корона вирусот?

24 јули, 2020
milijarderi

Како што веќе знаат врапчињата на гранката, пандемијата на корона вирус создаде хаос низ целиот свет…

Италија е најпогодената европска земја, со повеќе смртни случаи од Кина, каде започна епидемијата, додека во супермаркетите се одвива вистинска гладијаторска борба за последната коцка квасец од страв дека вонредната состојба во земјите ќе трае подолго од очекуваното.

Губењето човечки животи е секако најтешката работа што може да се случи, односно нешто со кое загубата на неколку стотици милијарди долари од кафезите на најбогатите луѓе во светот во никој случај не може да се спореди. Милиони луѓе ширум светот стравуваат за своите работни места, а малите претприемачи се принудени да ги затворат или замрзнат своите бизниси.

После глобалната несреќа на берзата што се случи на 12 март, сега познат како „Црн четврток“, а кој е најлошиот ден од падот на берзата во 1987 година, Мукеш Амбани ја загуби својата позиција како најбогат човек во Азија, според индексот „Блумберг“ од милијардери.

Покрај тоа, Блумберг исто така вели дека 500 најбогати луѓе во светот изгубиле околу 238,5 милијарди долари минатата недела. Овој пат, се фокусираме на милијардерите од списокот на списанија „Форбс“, за да видиме што направила оваа катастрофална епидемија на нивното богатство.

Џеф Безос – Сад

Изгубил 8 проценти односно 8 милијарди долари

Бил Гејтс – САД

Изгубил 5.09 проценти, односно 5.3 милијарди долари

Бернард Арно и неговото семејство – Франција

Изгубил 8.57 проценти, односно 7.7 милијарди долари

Ворен Бафет – САД

Изгубил 6.83 проценти, односно 5.2 милијарди долари

Амансио Ортега – Шпанија

Изгубил 8.17 проценти, односно 5.2 милијарди долари

Марк Зукенберг – САД

Изгубил 9.05 проценти, односно 5.7 милијарди долари

Мукеш Амбани – Индија

Изгубил 7.47 проценти, односно 3.3 милијарди долари

Џек Ма – Кина

Изгубил 1.7 милијарди долари.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi