За неносење маска казна од 50.000 ЕВРА! Ова е досега најбруталната мерка за заштита од вирусот!

15 мај, 2020
маски 1

Во изјавата се додава дека ова правило ќе биде исклучок само за лицата кои се сами во возилата.

Министерството за внатрешни работи на Катар соопшти дека носењето маски на отворено ќе биде задолжително од недела, а оние што нема да го почитуваат тоа ќе бидат казнети со максимум 200.000 риали (49.000 евра), пренесува „Гардијан“.

Прекршителите би можеле да добијат и затворска казна од три години, се вели во соопштението на Твитер профилот на Министерството.

Во изјавата се додава дека само лицата кои се сами во возилата ќе бидат ослободени од ова правило.

Катар пријави 1.733 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа, со вкупно 28.227 случаи и 14 смртни случаи.