Ценовник на сексуални услуги за улога во филм! „Ќе ти ја ставам раката на левата града за да можам добро да почувствувам“!

13 септември, 2020
С

Мерилин Монро беше добро запознаена со перверзните и изнудувачите во филмската индустрија. Во своите мемоари „Мојата приказна“ таа напиша: „Сите ги запознав. Сите беа лажни и преваранти“

Му реков да застане и се обидов да го оттурнам. Бев преплашен, а тој огромен. Тоа беше ноќна мора. Не се согласив на тоа. Почнав да се преправам дека уживам само за да завршам сè што е можно побрзо. Денес се чувствувам погрешно затоа што не се потрудив најдобро да го тргнам од мене, изјави италијанската режисерка и актерка Азија Арџентно, еден од сведоците вмешани во неодамнешниот скандал што ја тресе американската забавна индустрија.


Бројни актерки се кренаа против познатиот продуцент и извршен директор на компанијата Вајнштајн Харви Вајнштајн, отворено признавајќи дека тој исто така сексуално ги изнудувал, па дури и ги уценувал за улогата. – Ме турна и ми нареди да замолчам. Ги соблече панталоните и пантолоните и започна да мастурбира. Заврши брзо и ејакулираше во тенџере со цвеќиња – призна новинарката на локалната телевизија во Њујорк, Лорен Сиван.

Во исто време, актерката Ешли dад откри дека неговото однесување е јавна тајна во Холивуд за која зборуваат жените со години. Но, ова сигурно не е прв и тешко дека ќе биде последен случај на сексуално изнудување и уцена во шоу-бизнисот.

Во првиот познат случај, комичарот Роско „Фати“ Арбакл отиде на дива забава што заврши со смртта на актерката Вирџинија Рапе во 1921 година. Плакајќи од болка поради пукнат мочен меур, таа го обвини Арбакл за силување пред гостите. Кога починала неколку дена по инцидентот, Фети беше обвинет за убиство. Но, по три судења и последователни жалби – тој беше ослободен.

Експертите тврдат дека самиот сексуален чин, кој завршил со такви рани и смрт, сигурно бил резултат на силување, но тој избегал – пред се поради неговите врски и углед.

Актерот Ерол Флин две години беше во loveубовна врска со Беверли Адланд, која ја започнаа кога таа имаше 15 години. За време на аферата, Флин веќе беше обвинет, но не беше прогласен за виновен, за два случаи на силување на малолетни лица во 1942 година.

– Тој беше едноставно премногу силен за мене. Плачев. Во еден момент ми го скина фустанот. Потоа ме однесе во друга просторија и јас сè уште плачев. „Она што мајка ми ќе ми го каже“ постојано ми поминуваше низ главата – изјави Адланд на почетокот на нивниот познаник, признавајќи дека завршила во врска со него од страв.

– Двапати аудитирав за Клеопатра, и веројатно беше дека ќе го добијам. Шефот на студиото ме однесе во канцеларијата и ми рече ‘дали навистина ја сакате таа улога?’. Му реков дека ја сакам со сето свое срце, а тој тогаш ми нагласи дека треба да бидам ‘љубезена со него ’. За време на 60-тите години, тоа беше стандарден еуфемизам за секс, но јас едноставно не можев да го сторам тоа. Со солзи истрчав од канцеларијата, а улогата ја доби Елизабет Тејлор – изјави Колинс.


Џуди Гарланд сакала да вовлече голем број на „шефови“ на студиото од тогаш најсилниот МГМ во кревет кога имала 16-20 години.

Таа, во својата книга „Среќни: Животот на Џуди Гарланд“ го опиша најлошото од сите – Луис Б. Мајер, со тоа што тој се прикажуваше себеси како драг и различен од обичните перверзни. – Мајер ќе ти кажеше колку прекрасно пееш, ќе речеш дека пееш од срце, а потоа ќе ја ставиш раката на левата дојка што би се чувствувал добро. Тој имаше 50, а јас 16 – напиша таа.