Чудесниот часовник од 60 тони е најголем во светот

28 мај, 2020
61889959

Саат тркалото Időkerék во Будимпешта е тешок 60 тони и висок 8 метри и со тоа е најголемиот песочен часовник на светот, а место песок има стаклени зрнца. Направен е во 2004 година како обележје на влегувањето на Унгарија во Европската Унија.

Еднаш годишно на Нова Година на полноќ 4-рица го вртат часовникот со помош на кабли за да може да го започне новиот циклус на мерење време, а овој потфат понекогаш трае и до 45 минути. Така на пример во 2005 година ротацијата каснела 3 дена што наишчо на негодување на граѓаните, а во 2011 пагањето на стаклените зрнца престанало од причина поради немање доволно финансии.

Со своите 7 тони стаклени зрнца поставени во необична инсталација оој часовник и понатаму им прекоси на годишните времиња, птици, недалеку од Плоштаддот на хероите во пештанскиот дел од градот односно квартот Тезеварош. Инаку на местото каде денес се наоѓа овој часовник порано имало статуа од Ленин во висина од 4 метри.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi