Дали знаете кој ги испеал овие хитови најпрво? 10 преработки на песни кои се попознати од нивните оригинали!

2 мај, 2020
Дали знаете кој ги испеал овие хитови најпрво? 10 преработки на песни кои се попознати од нивните оригинали!

Pреглед на 10 најпознати песни кои се попопуларни од нивните оригинали.

Некои од најпознатите песни на сите времиња се спуштија во историјата заради музичарите кои ги пееја, но тоа не мора да значи дека се нивни песни. Многу бендови и пејачи свиреле жанрови низ целата своја кариера, честопати краделе песни од други колеги. Некои од нив оживеаја многу подобро од оригиналот, а за некои, дури и денес, малкумина знаат кој ги пеел оригиналите. Во прилог преглед на 10 најпознати песни кои се попопуларни од оргиналите.

“Nothing Compares 2 U” – Sinead O’Connor

Една од најголемите хитови на пејачката која неодамна го посети Загреб е всушност песната на славниот принц. Музичарот го напишал синглот за еден од неговите проекти, групата „The Family“, но Sinead ја прослави песната меѓу широката публика.

“I Love Rock ‘n’ Roll” – Joan Jett & the Blackhearts

Една од најпопуларните рок-песни на сите времиња ја напишале ALana Merrill и Jake Hooker и првично била снимена од страна на Arrows 1975. Joan Jett ја слушнала песната на концертот и решила да ја преработи со нејзиниот бенд, а по објавувањето во 1982 година, се оваа преработка се здоби со светска популарност.

“All Along the Watchtower” – Jimi Hendrix

Легендарниот Боб Дилан ја напишал песната „All With the Watchtower“ во 1967 година, кога за прв пат била објавена на неговиот албум „John Wesley Harding“. Синглот го „позајми“ неговиот колега Jimi Hendrix, а денес го знаеме како едно од најлегендарните настапи на популарениот музичар кој почина на само 27 години.

“American Woman” – Lenny Kravitz

Канадскиот бенд The ​​Guess Who го издаде нивниот голем хит во 1970 година, кој денес е подобро познат од изведбата на Lennyja Kravitz. Во 1999 година, Лени ги погоди топ листите низ целиот свет со својата песна, а неговото преработка, исто така, заврши во филмот „Austin Powers“.

“Cocaine” – Eric Clapton

Песната „Cocain“ е напишана во 1976 година од J.J. Cale. Сепак, таа заврши на светските листи откако ја препеа Eric Clapton. Исто така, со години таа стана неговата заштитна песна и иако критичарите ја поврзуваа со дрогата, Клептон со години го тврдел токму спротивното.

“Tainted Love” – Soft Cell

Синглот „Tainted Love“ е најпознат по бендот „Soft Cell“, а кога го издаде Мерилин Менсон многу години подоцна, многумина мислеа дека ја позајмил песната од нив. Оригиналот на песната, меѓутоа, е од 1964 година, а најпрво ја снимила „soul“ пејачката Gloria Jones.

“Girls Just Want To Have Fun” – Cyndi Lauper

Голем број на изведувачи го препејаа хит-синглот на славната Cyndi Lauper  во 1983 година, но никој не успеа да ја достигне популарноста што таа и ја донесе на песната. Сепак, песната за прв пат е снимена во 1979 година од Roberta Hazarda.

“Hurt” – Johnny Cash

Jonny Cash ја сними една од најпопуларните песни на крајот од кариерата. Синглот „Hurt“ објавен во 2002 година, а оригиналната песна и припаѓа на групата Nine Inch Nails. Кога Кеш го прашал Trenta Reznora дали може да ја преработи песната, музичарот бил почестен, но се плашел дека тоа ќе има сосема поинаков ефект. На крајот тој самиот стана еден од најголемите обожаватели на верзијата на песната на Johnny.

“It’s My Life” – No Doubt

Британскиот бенд „Talk Talk“ ја издаде песната „It’s My Life“ во 1984 година, што беше сингл на објавување на нивниот втор албум, но стана мега популарна во 2003 година кога беше испеана од No Doubt.

“The Man Who Sold The World” – Nirvana

Песната на Davida Bowie одамна е една од омилените песни на Kurt Cobain, која ја обработи подоцна со Nirvana во раните 90-ти. Верзијата на Nirvana доби MTV и до денес остана една од најпознатите песни досега.