Доли е многу повеќе од смотана русокоса: Таа вреди 500 милиони долари НО никогаш не ги заборави своите корени и тешката сиромаштија. Погледнете колку донираше за вакцината против корона!

17 декември, 2020
доли

Во текот на 80-тите, Доли Паркер почна да ја гради својата слава.Денеска е една од најпознатите пејачки НО многумина не знаат дека таа всушност е и една од најбогатите пејачки на сите времиња/

Тоа беше време кога Доли беше иконска кантри-поп пејачка, една од најпознатите глобално најпознати и најпопуларни претставници на овој музички стил, и која можеше да се види во музичката комедија „Најдобриот мал бордел во Тексас“ (1982) во која таа ја играше главната улога заедно со Бурт Рејнолдс.

Го гледав тој филм, но не ја слушав Доли Партон, па им објаснив на соговорниците дека има поинаква кантри музика од онаа што ја пееше таа палава русокоса во раните 80-ти, често во дуети со Кени Роџерс со кого го сними божиќниот албум „Once Upon A Christmas“(1984), пишува музички критичар.

Мојот впечаток за Доли се смени кога го слушнав албумот „Трио“ што таа го сними во 1987 година со Емилу Харис и Линда Ростадт, па затоа започнав да ги откривам нејзините албуми од втората половина на 60-тите и првата половина на 70-тите години, кои таа ги сними сама. и во дует со нејзиниот „ментор“ Портер Вагонер.

Освен пејачка таа има многу силна работна етика, бидејќи таа жена работи со полна душа веќе шест децении, како да е само на почетокот на нејзината кариера, како да има уште тринаесет години, како што беше кога за првпат стапна на сцената на храмот за кантри музика во Гранд Оле Опри.

Нејзината омилена песна „Coat Of Many Colors“ е напишана поради палтото што мајка и го сошила од разни партали што успеала да го најде низ куќата, па веројатно затоа ја сфатила својата работа одамна како мисија да им дава на другите луѓе забава, задоволство и надеж.

Нејзиниот грло глас беше и останува фасцинантен инструмент, погоден и за потешки песни и за репертоар на потемни модри композиции.

Од средината на 70-тите до средината на 80-тите години, Доли ја претвори кантри-музиката во поп-средна музика и без разлика колку беа разблажени моите постапки, неспорно е дека таа ја модернизираше кантри музиката и стана миленик на оние кои инаку не би ја слушале.

Таа стана прифатлива и за верниците и за феминистките, геј икона и миленик на публиката во земјата.

Доли е полна со оптимизам, и има многу повеќе од потполно погрешна перцепција за неа како глупава бујна русокоса со силна шминка. Нејзиното гледиште за верата е прекрасно затоа што не ги презира неверниците, туку се прашува колку е потешко да живеат луѓето кои не веруваат во Бога отколку оние кои веруваат во небесното Царство.

Финансиска помош
Оттука и нејзината филантропија, која веќе подолго време помага во подобрување на писменоста, во 2018 година таа започна да ја финансира борбата против СИДА, ја донира својата музика бесплатно во промотивните кампањи на ПЕТА (Здружение за права на животните), донираше половина милиони долари за болница специјализирана за лекување на малигни тумори во нејзиниот роден град, и годинава милион долари за пронаоѓање вакцина против ковид-19, за што компанијата Модерна јавно и се заблагодари.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi