Еден од најголемите заводници на 20тиот век се оженил четири пати, но никогаш не го открил точниот број на неговите љубовнички!

12 декември, 2020
62001751

Френк Синатра е еден од највлијателните музичари на 20 век, а во текот на својата богата кариера, покрај музиката, ја воодушеви публиката и со својата глума. Роден е на 12 декември 1915 година и се потсетивме на детали од неговиот интересен живот.

Синатра е роден во Њу Џерзи и беше единственото дете на италијански мигранти, а многу биографи тврдат дека мајката Наталија, која била енергична и креативна, е најодговорна за развојот на неговата личност. Популарниот пејач започнал да свири музика уште во тинејџерските денови, а сè научил на уво и никогаш не знаел да чита белешки. На 20-годишна возраст, тој започнал да пее со локален бенд, заработувајќи само неколку долари неделно. Во еден момент го запозна тогаш влијателниот музичар Томи Дорси со кого работеше на дневна основа и беше дел од неговиот бенд, но Синатра секогаш чувствуваше дека мора да тргне во независни води.

Кон средината на 1941 година, тој започнал да се појавува во влијателни музички списанија, а девојките ширум Соединетите држави почнале да го забележуваат и биле опседнати. Ова беше само почеток на „Синатраманија“ како што ја нарекоа таа ера подоцна. Тој потпиша договор со Колумбија во 1943 година, а веќе со своите први синглови ги освои топ листите и настапи низ целата земја и светот. Две години подоцна, Синатра беше на сцената до 45 пати неделно, пееше 100 песни на ден и заработуваше 93.000 УСД неделно. Публицистот Џорџ Еванс се грижеше за сите негови работи, а неговата ненадејна смрт во 1950 година го шокираше Френк Синатра и резултираше со голем пад во неговата кариера. За изгледот на Синатра беше заслужен Упрао Еванс, а по неговата смрт ја испроба среќата во Холивуд, но тамошните режисери не беа воодушевени од глумата. Случајно, тој започна да настапува во Лас Вегас и стана еден од првите пејачи кои таму редовно настапуваа.

Само две години откако се чинеше дека неговата кариера е уништена засекогаш, Синатра се врати на голема врата и тие почнаа да го ангажираат и во Холивуд.

Паралелно со успешната кариера, тој водеше бурен приватен живот. Тој и неговата прва сопруга Ненси застанаа пред олтарот во 1939 година и беа во брак до 1951 година и имаа три деца. Тие се сретнаа во Њу Џерзи кон крајот на 1930-тите, додека сè уште работеа на плажа како дел од службата за спасување на море. Целиот брак и беше неверен, а медиумите тргнаа по неговите стапки и ги објавија неговите фотографии со други жени. Откако се разведоа, Синатра ја запроси холивудската актерка Ава Гарднер и се венчаа истата година.

Бурниот брак што се случи пред јавноста не помина според планот. Тие често се караа во јавноста, а две години подоцна објавија дека се разведуваат. И покрај бројните несогласувања, Френк и Ава беа добри пријатели до крајот на животот. Френк Синатра заплови во брак по трет пат со актерката Миа Фароу во 1966 година. И тој брак не траеше долго и тие се разведоа две години подоцна. Тие, исто така, останаа добри пријатели и никогаш јавно не зборуваа ништо лошо едни за други. Тој беше оженет со неговата четврта сопруга Барбара Маркс од 1976 година до неговата смрт.

Синатра беше познат во текот на целата своја кариера како голем заводник, а многумина се убедени дека не се познати ниту половина од неговите љубовнички.

Дури и денес, во спомен на Френк Синатра, многумина се сеќаваат на неговиот беспрекорен стил, на кој легендарниот пејач и актер секогаш внимавал. Тој секогаш се појавуваше во јавноста во одела и со капа на главата, и за него беше важно да се претстави пред својата публика во најдобро светло. Жените ширум светот „паднаа“ на неговиот шарм и продорни сини очи, а според многумина тој беше најзгодниот пејач во неговата ера.

И покрај сè, тој беше познат по своето грубо однесување, а најмногу го нервираа новинарите. Тој немаше проблем да се расправа со никого, а на средината на својата кариера откри дека често го менува расположението и е склон кон депресија. Неговите поранешни сопруги подоцна зборуваа за неговото однесување. „Кога испи малку повеќе, најдобро беше едноставно да исчезнеш од неговиот вид“, рекоа неговите пријатели. Иако беше темпераментен и понекогаш незгоден, тој имаше големо срце и сакаше да им помага на пријателите.

Френк Синатра почина на 14 мај 1998 година во болница во Лос Анџелес од последици од срцев удар. Тој беше придружуван од неговата сопруга Барбара, а во последните месеци од животот беше во лошо здравје. Тој имаше проблеми со белите дробови и рак на мочниот меур, а не се појави во јавноста од 1997 година. Откако се појави веста за неговата смрт, тој беше почестен низ цела САД. Сини светла на зградата на Емпејр Стејт блескаа во негова чест, а во Лас Вегас казината престанаа да работат една минута. Тој беше погребан на гробиштата во Беверли Хилс, а на неговиот погреб беа над 400 луѓе.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris