Експерт открива: Која е тајната за долговечноста на Елизабета?

11 декември, 2020
profimedia-0450833600

На 95-годишна возраст, јава коњи, а денот го започнува со џин

Иако има 94 години, кралицата Елизабета II е сè уште доста активна, а во споредба со повеќето нејзини врсници, изгледа прилично млада. Сепак, многумина се прашуваат, која е тајната на нејзината долговечност? Одговорот на ова прашање го даде истражувачот на британската култура Брајан Козловски, кој исто така напиша книга за долговечноста на кралицата.

„Елизабета старее неверојатно добро и стана парадигма на здравје и велнес“, рече Козловски, кој ги истражуваше рутините на Елизабета и сега ги споделува со Светот.

1. Вежбање

„Многу луѓе мислат дека за да живеат долго, треба да практикуваат ригорозен режим на фитнес. Но, не и кралицата. Таа верува во лесни вежби, како пешачење со кучиња или јавање. Истражувањата покажаа дека најмалку веројатно ќе се откажете од вежбите во кои уживате“, вели експертот.

2. Исхрана – и алкохол

Како и многу нејзини врсници, кои за време на Втората светска војна доживеаја штедење на сопствената кожа, Елизабета е љубител на едноставни оброци. „Долго време во Велика Британија беше речиси непатриотско да се биде како луѓето што денес ги нарекуваме прехранбени“, тврди Козловски. Омилен попладневен ритуал на Елизабета е, се разбира, пиење чај, придружуван од сендвичи или кифички. „Покрај тоа, често зема мало парче торта. Имено, нутриционистите ве советуваат „да се почетите“ понекогаш, тврди овој експерт.

 Што се однесува до алкохолот, не е туѓ ниту за временската кралица. Имено, денот на Елизабета започнува – со џин, таа сака да пие чаша вино или шампањ за ручек, додека со вечера се почестува со суво мартини. „Експертите би ја опишале како„ само-трансцендентен пијаница “- таа не дозволува алкохолот да се меша со нејзината поголема цел во животот.

3. Рутина за убавина

„Кога аристократ ја запозна Елизабета, се сврте кон нејзиниот сопруг, три години постариот принц Филип и рече:„ Не знаев дека има толку убава кожа “, на што Филип одговори:„ Таа е таква по целото тело “, открива авторот на книгата и додаде дека кралицата не страда од скапи брендови и со години е верна на производите од Cyclax, а нејзиниот омилен е нивниот хидратантен крем „Milk of Roses“. Покрај тоа, Елизабета ретко се шминка, а исто така со години ја чува кожата заштитена од сонцето. Имено, оди на одмор во облачната Шкотска.

4. Ментално здравје

Позната по својата цврстина, тврди Козловски, Елизабет е целосна спротивност на сопругата на нејзиниот внук Хари, Меган Маркл, која честопати се жртвува. „Елизабета потекнува од култура каде што се цени достоинството и каде секој е одговорен за своите емоции“, тврди авторот, кој смета дека на Елизабета ѝ се дава сила од ставот дека чашата е секогаш полна. „Таа го практикува она што психолозите го нарекуваат барање придобивки“, открива Козловски, додавајќи дека предвидува дека кралицата ќе ја надживее и нејзината мајка, која почина во 2002 година на 102-годишна возраст. „Елизабета има волја да се прилагоди, што го намалува стресот што го имаат оние што одбиваат да се прилагодат. Ова секако придонесува за нејзината долговечност“, заклучува Козловски.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris