Еве зошто не се огласува сестрата на Ким! Откриена е големата тајна на Северна Кореја, за се е крива традицијата!

22 мај, 2020
kim

Северна Кореја продолжува да ги ублажува шпекулациите за здравјето на нејзиниот сегашен лидер Ким -Џонг-Ун од неговото долго исчезнување од очите на јавноста.

Се верува дека диктаторот починал при обид за операција на срцето поради тоа што хирургот имал „несигурни раце“. Но,тој , наводно, повторно се појавил на 1 мај, на церемонијата на отворање на новата фабрика за ѓубрива – прв пат тој беше виден за време од три недели. Водачот повторно исчезна, предизвикувајќи понатамошно сомневање дека владетелот на затворената држава е или мртов, „или е на апарати“ или полека умира во болницата.

Овие верувања се засилени само со неговото  отсуство од роденденот на основачот на Северна Кореја Ким Ил Сунг, неговиот дедо – познат како „Ден на сонцето“. Многумина оттогаш го свртеа вниманието кон сестрата на водачот, Ким Јо-Џонг, која може да биде потенцијален наследник, откако таа даде изјави во име на нејзиниот брат.

Има малку информаци за Ким  Јо-Џонг. Единствената информација собрана за Ким е од сателитски слики  и силно цензурирани соопштенија за медиуми.Ким се смета за најмладата ќерка на сега починатиот лидер на државата, Ким Џонг-Ил, трето дете на неговата втора сопруга. Дури и нејзината година на раѓање не е точно позната.

Првпат е видена во 2011 како стои покрај својот брат,се шпекулира дека се школувала во Швајцарија и студирала компјутерски науки.

Ким Јо-Јонг е претседател на Одделот за пропаганда и агитација од 2014 година, што е најважната улога во нацијата. Ким Јо-Јонг се чини дека се здоби со корист со оваа позиција и сега се смета за број два во диктатурата – честопати се нарекува „Иванка Трамп“ на Северна Кореја.

Оваа мисла беше популаризирана кога таа ја претставуваше нацијата на Зимските олимписки игри во 2018 година и го пофали Доналд Трамп во име на државата.

Минатиот месец, таа исто така ја осуди Јужна Кореја за „исплашено лаење на кучиња“, откако тие беа обвинети за спроведување воена вежба.

Во писмената изјава, таа дивјачки ја отфрли загриженоста: „Ваквите недоследни тврдења и постапки … само ја зголемуваат нашата недоверба, омраза и презир кон Југот“.