Форбс објави список со 100 најплатени славни личности

13 јуни, 2020
вв

Кајли Џенер заработи 590 милиони долари и со тоа се најде на врвот на списокот на Форбс со најплатени.

Покрај Кајли, на оваа листа се наоѓаат и многу други луѓе, кои заработиле огромни суми пари помеѓу јуни 2019 и мај 2020 година, пренесува порталот „Лукс лајф“.

На втората позиција, зад Џенер, се наоѓа славниот рапер Канје Вест, кој заработи 170 милиони долари во овој период.

По нив, на третата позиција е швајцарскиот тенисер Роџер Федерер, со плата од 106,3 милиони долари.

Четврти на списокот е фудбалерот Кристијано Роналдо со заработени 105 милиони долари, а веднаш зад него е неговиот голем ривал, фудбалерот Лионел Меси, кој заработи 104 милиони долари.

Актерот Тајлер Перисе беше на шестото место на списокот „Форбс“ со плата од 97 милиони долари.

По него, уште еден фудбалер се најде на списокот, Нејмар заработи 95,5 милиони долари во истиот период.

Осмата позиција ја зазеде ТВ и радио водителот Хауард Стерн, со заработка од 90 милиони долари.

На деветтата позиција беше еден од најдобрите кошаркари на денешницата, Леброн Џејмс, со плата од 88,2 милиони долари.

Местото број 10 го зазеде актерот Двејн Џонсон, кој заработи 87,5 милиони долари во истиот период.