Годишнина од смртта на познатиот рапер ТуПак!

13 септември, 2020
2pac


Познатиот американски рапер Тупак Амару Шакур или 2Pac почина на 13 септември 1996 година, пред точно 24 години, откако беше застрелан во Лас Вегас.

 И денес не секој верува дека раперот навистина починал. Повеќе од две децении низ светот се шират разни теории на заговор, тврдејќи дека тој всушност е жив.

 Минатата година, детективот Грег Кадинг, кој работеше на случајот, сподели некои непознати детали за смртта на раперот, вклучувајќи го и името на убиецот. Мажот по име бебето од Орландо Андерсон наводно го убил Тупак за одмазда во 1996 година, откако бил претепан од членовите на бандата на раперот.

Самиот Орландо беше убиен две години подоцна во гаѓање со банди, негирајќи какво било учество во убиството до тогаш. „Андерсон е момчето со кое Тупак се бореше таа вечер, а кој подоцна се врати низ светот со својата банда“, изјавил детективот за странските медиуми. Сепак, тоа е само една верзија на приказната.

Од друга страна, поранешниот телохранител на Тупак раскажа како му помогнал на раперот да ја лажира својата смрт и да избега на Куба. Луѓе од целиот свет неколку пати контактирале со медиумите во последните 24 години, велејќи дека го виделе раперот или дека имаат детали за неговата смрт.

Според странските медиуми, ова е банална теорија на заговор. Вистина е, сепак, дека тој беше еден од најголемите рапери на сите времиња. Тој беше уметникот со најпродаваните албуми во историјата на овој вид музика – 75 милиони продадени оригинални албуми. Се проценува дека, вклучително и пиратски изданија, над 200 милиони албуми се продадени на глобално ниво.

Повеќето од неговите песни се занимаваат со растење во гето насилство и сиромаштија, потоа расизам, како и расчистување сметки со други рапери. Тупак беше познат и по своите политички и економски пораки во неговите песни. Тој е еден од најголемите уметници на сите времиња во многу списанија, вклучувајќи го и Ролинг Стоун, кој го рангираше на 86. место на листата на 100 најголеми уметници на сите времиња. Шакур ја започна својата кариера како ЕМ за алтернативната хип хоп група „Дигитал Андерграунд“, на крајот се раздели како соло артист.

Повеќето од неговите песни се занимаваат со растење во гето насилство и сиромаштија, потоа расизам, како и расчистување сметки со други рапери. Тупак беше познат и по своите политички и економски пораки во неговите песни. Шакур беше гласен учесник за време на ривалството на источниот брег-западниот брег, тој учествуваше во конфликти со други рапери, продуценти, најважен беше The Notorious B.I.G. и неговата издавачка куќа Bad Boy Records.