Голем и неочекуван пресврт во судењето на поранешните сопружници

16 јуни, 2020
Johnny-Depp-And-Amber-Heard-Split-After-Just-15-Months

Американскиот актер Џони Деп не можеше ни да сонува за ваков ден. По неколкумесечното влечкање по судови со својата поранешна сопруга, 34-годишната актерка Амбер Херд, која против него поднела тужба од 50 милиони американски долари за наводно семејно насилство врз неа, нејзините адвокати решиле да ја повлечат тужбата поради проблеми со закажување на сослушувања и патувања предизвикани од пандемијата на коронавирус, пренесува The Blast.

Амбер се чинеше дека не ја донесе таа одлука доброволно, но беше принудена да го стори тоа од адвокатите кои самите одлучија да се повлечат од случајот од објективни причини наметнати со мерките на претпазливост на пандемијата. Актерката подоцна ја поддржа нивната одлука, според судските документи добиени од магазинот, но се чини дека не ја завршила целосно тужбата против 57-годишниот Џони, бидејќи таа побара судењето да биде преместено во Вирџинија, каде не се на сила такви строги карантински мерки како во Калифорнија.

Адвокатите на Деп реагираа на одлуката на правниот тим на Амбер и уште еднаш ја нарекоа целата тужба за измама.„ Адвокатите на Амбер Херд сега се чини дека конечно се откажаа од нејзините недокажани обвинувања и измами. Имаме намера да откриеме зошто“, се вели во нивната изјава.

Да потсетиме, ѕвездената двојка се раздели во мај 2016 година, кога актерката поднесе барање за развод по 15 месеци брак, а во нејзиното барање за развод го обвини Деп за насилство што кулминираше во мај, кога актерот наводно и фрлил мобилен телефон во лицето и кршил работи од станот. Во следните месеци, поранешните сопружници според кои Џони тврди дека Амбер го удрила со стаклено шише, му го повредила прстот и наводно му изгаснала цигара на образот, додека таа тврди дека тој ја претепал, ја влечел косата, гушел и скоро ја удавил.