И 13 години подоцна, секој се сеќава на неговите зборови „Ве сакам сите“, а пријателите се неутешни

16 октомври, 2020
f_310320_1024

Денес се одбележуваат 13 години од смртта на Тоше Проески, кој загина во сообраќајна несреќа

Денес се навршуваат 13 години од смртта на Тоше Проески. Тоа утро, на 16 октомври 2007 година, времето застана и целиот регион остана во шок.

Човекот кој скоро никогаш не ја симнуваше насмевката од лицето, со своите музички дела, но и со своите хумани гестови, го најде патот до срцата на сите што го познаваа, но и оние кои не го познаваа.

Секој од нив деновиве се сеќава на свој начин на неговиот лик и дела. Во среда, во Нова Градишка, пред Електротехничката и економска школа, положија венци пред споменикот на Тоше, а потоа започна традиционалниот маратон кон Крушево.

Денес, на самиот ден на тажната годишнина, во Загреб ќе биде отворена капела на Паркот на Рок. Секој на кого Тоше му значи многу и го носи во своето срце, може да дојде и да запали свеќа за душата на музичарот кој отсекогаш се истакнувал:

– Не сакам да ми симнувате капа пред мене, само сакам да се гордеете со мене.

Деновиве се простија и пријателите на Тоша Проески од „Хит рекордс“:

– Тринаесет долги години подоцна, зборовите на Тоше „Ве сакам сите“ (сите ве сакам), покажуваат колку имал големо срце, скромно момче кое секогаш несебично им помагало на оние на кои им е најпотребно – низ солзи велат пријателите на Тоша од оваа издавачка куќа.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort