Грешки во кујната што веројатно ги правите целиот живот

2 мај, 2020
кујна

Само затоа што секогаш правите некои работи на ист начин, не значи дека користите најдобар метод.

За жал, за повеќето работи веројатно не знаете дека ги правите погрешно. Но, не се грижете – прочитајте подолу за најчестите грешки во кујната што може да ги направите и кои едноставни трикови можете да ги поправите.

Складирање на билки

Ако чувате билки како босилек, магдонос и коријандер во пластична кеса каде што сте ги купиле, всушност го забрзувате времето што е потребно за да се омекнат и скапат зачините. Откако ќе ги исплакнете билките под проток вода, исушете ги и чувајте ги во стаклена тегла на која претходно додадовте малку вода (исто како букет цвеќиња). Василиј дефинитивно треба да се чува надвор од фрижидерот за да се спречи да се претвори во црна боја, но другите зачини се безбедни во фрижидер сè додека нежно ги покривате со пластична кеса.

Чување храна во лименки

Кога ќе отворите лименка грав, делот секогаш ќе остане залепен на дното и единствениот начин да стигнете до него е да користите лажица или други прибор за кујна. Меѓутоа, ако ги држите лименките наопаку, целата содржина ќе се собере на капакот и кога ќе ја отворите лименката, целата содржина ќе испадне од конзервата без никакви проблеми.

Отворање банани

Ако ја отворате бананата од врвот до дното, го правите на погрешен начин! Поголемиот дел од времето, овој метод работи, но повремено ќе наидете на тврдоглава банана која не сака да ја отвори, така што овој метод само ќе го уништи својот крај. На крајот на краиштата, интересен факт е дека мајмуните туркаат банани одоздола до врвот, и бидејќи се експерти кога станува збор за бананите, можеби ќе треба овој пат да го користите нивниот метод.

Кинење алуминиумска фолија

Колку што ја знаете следнава ситуација – сакате да раскинете парче алуминиумска фолија, но ролната е „оживеана“, се тркалаше и настана вистински хаос во вашата кујна! Меѓутоа, ако малку ја испитате кутијата, ќе видите дека на неа има бразди за кинење на фолијата. На овој начин, кутијата ќе ја задржи ролната од алуминиумска фолија и ќе можете да откинете колку што ви треба.

Чистење на микробранова печка

Повеќето луѓе веројатно би сакале да посетат стоматолог отколку да ја чистат внатрешноста на нивната микробранова печка. Ако се најдете во овој опис, можете да го олесните животот со ставање натопен сунѓер во микробранова печка и потоа да го вклучите за една минута. Влагата што ќе испари за време на ова време ќе ја впие запалената нечистотија, која потоа ќе биде полесна за бришење.

Дали веќе користите некој од овие методи? Споделете ги во коментарите.