Само 1 на илјада луѓе може да ја реши оваа задача: Дали сте меѓу нив? (ФОТО)

28 мај, 2020
zadaca

Како и повеќето други логични испреплетености, и оваа на прв поглед изгледа сосема едноставна – и во тоа е главната финта.

Ова е, како што тврдат авторите на сложувалката, многу краток тест за интелигенција, но по едно нешто се разликува од повеќето, а тоа е фактот дека не постои едно, туку две решенија, а според авторите, само едед од 1.000 луѓе можат да дојдат до двете.

Дали си меѓу нив? Обидете се прво да ја решите задачата, а ние ќе ви оставиме решенија во продолжение:

РЕШЕНИЕ:

Првата варијанта: 40

Втората варијанта: 96

Финтата е во тоа што скоро сите ќе го најдат првото решение, а проблемот е второто решение. И како да се добие 96?

1+4=5,

2+5=12,

3+6=21

4+7=32

5+8=45

6+9=60

7+10=77 и доаѓаме до 8+11=96.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi