Седум работи кои повеќе нема да сакате да ги имате во домот по ПАНДЕМИЈАТА!

30 октомври, 2020
облека

Пандемијата на Корона вирусот во голема мера го смени нашиот начин на живот, од тоа како ја чистиме куќата па до набавките за дома. Но, поради Корона вирусот, ние исто така станавме повнимателни да го заштитиме сопственото здравје, но и на нашите најблиски.

Дури и кога пандемијата ќе се смири, препорачливо е добро да размислите дали да ги чувате овие седум работи во вашиот дом и да се изложувате на непотребни ризици.

1. Користени играчки
Можеби некој пријател ви дал неколку играчки што не им се потребни на неговите деца или сте ги набавиле во некоја продавница во која се продаваат користени работи.
“Пандемијата на Корона вирусот нè научи дека децата се веројатно носители на одредени болести што можат да им наштетат на возрасните. Затоа, препорачливо е да избегнувате користени играчки затоа што не можете да бидете сигурни каде биле сите порано и дека сепак може да завршат во устата на вашите деца подоцна”, вели здравствен експер,. Линда Морган.

2. Готовина
Некои луѓе се навикнати да оставаат одредена сума во готовина во куќата, но по пандемијата на Корона вирусот, треба целосно да ја отфрлите таа идеја. Неодамнешното истражување објавено во „Лансет“ покажа дека Корона вирусот може да остане на банкнотите до четири дена. Покрај тоа, сметајте дека другите бактерии како што се MRSA бактериите и E.coli остануваат на парите.

„Многу е важно да избегнувате банкноти и монети“, вели Урвиш Пател, медицински советник кој препорачува да се користат кредитни картички секогаш кога можете.


3. Картонски кутии

Знаејќи дека Корона вирусот може да преживее со денови на различни површини, можеби се прашувате колку различни пакувања навистина ви требаат во вашиот дом.

„Дури и картонските кутии можат да внесат вируси и микроби во вашиот дом, па затоа е подобро да ги фрлите пред да дојдат во вашиот дом“, советува Морган.

4. Облека од “Втора рака”
Иако купувањето користена облека во продавниците од Втора рака може да ви заштеди пари, препорачливо е внимателно да размислите по пандемија на Корона вирусот.

„Треба да обрнете внимание на работи како што се облеката и чантите“, вели Арагона Џузепе, општа лекарка која истакнува дека миењето облека може да ја намали контаминацијата, но „најдобро би било да ги фрлате предметите што може да имаат честички“.


5. Корпи со подароци

Претходно, корпа со подароци од пријателите или семејството беше убав подарок, но можеби ќе размислите за тоа понатаму по пандемијата.

„Луѓето ќе треба да бидат особено внимателни со ова, бидејќи корпите за подароци можеби биле во повеќе домови и во различни области, така што има поголема можност тие да носат и честички од вирус што може да доведе до ширење на инфекцијата“, вели Џузепе.

6. Домашни јадења
Кога станува збор за чистотата, рестораните се придржуваат до високите хигиенски стандарди, но тоа веројатно не важи ниту за кујната на вашиот пријател.

„Секоја храна што ви ја донеле пријателите или соседите не треба да се чува бидејќи веројатно ја допреле други луѓе кои можеби не посветуваат толку внимание на хигиената“, објаснува Џузепе.


7. Пакувањето за достава на храна
Иако Пател вели дека амбалажата во која храната се доставува до вашата домашна адреса веројатно нема да биде главен извор на пренесување на Корона вирус, тој забележува дека „пластичните кеси и пакувањето за храна доаѓаат во контакт со многу луѓе“, па затоа многу луѓе повеќе не ги носат во своите домови.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum