Таткот ја претвори инвалидската количка во мал кампер за својата ќерка!

10 октомври, 2020
насловна

‘Сакав да изградам нешто што не чини планина пари и дека ќерка ми и јас може да уживаме во тоа.

Возилото може да собере две или три деца, а може да се управува и со далечински управувач ‘, тврди тато
На тригодишна возраст, Алис веќе има свое возило и тоа е благодарение на нејзиниот татко Томас Вадсворт (40), кој помина 18 месеци и 1.800 фунти (околу 1980евра) претворајќи го користениот скутер за инвалиди во минијатурен кампер VW само за неа. Тоа сино комбе со кожни седишта и надворешни налепници за надворешни работи оди до 12 милји на час и им овозможува на Томас и Алис да седат внатре и да возат.


Томас од Спарквел во Плимут рече: ‘Сакав да изградам нешто што не чини планина пари и дека ќерка ми и јас ќе може да уживаме во тоа. До ова возило можат да пристапат две деца, па дури и три деца, а од безбедносни причини можам да го управувам безжично преку рачниот волан. Алиса го сака тоа “. Овој проект „направете го тоа сами“ му одзеде многу време и напорна работа, но реакцијата на Алис на готовото возило ми покажа дека сето тоа се исплати.

Зедов скутер за инвалиди и буквално го распарчив. Потоа морав да исечам метална рамка и да ја скратам така што убаво да се вклопи во оклопот од стаклопластика. Таму имаше многу заварување – го објасни Томас процесот на производство.

Оклопот од стаклопластика требаше и сечење и мелење за да се вклопи во возилото. Кога завршил оклопот, Томас го испратил во локалната продавница за бои за да го наслика возилото во една од оригиналните сини бои на комбето VW.

Тешка работа е, сепак, по сликањето веднаш започнав да правам електроника за да може овој кампер да се движи. Ова го направив со инсталирање на популарната табла Arduino UNO. Ова бара разни дигитализирани и аналогни влезови со цел да се овозможи работа на електричната контрола и педалот за гас, но и за програмирање – објаснува тој.

Во исто време се работеше на инсталирање на контролниот механизам. За тоа, мораше да има адаптивен систем за амортизација за да се овозможи и рачна контрола, вели Томас. После оваа напорна работа, тато Томас навистина заслужи голем аплауз правејќи го ова возило за неговата тригодишна ќерка, пишува Метро.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum