Зошто Џорџ Мајкл одби да ја исполни големата желба на принцот Вилијам?

24 септември, 2020
насловна хехе

Починатата музичка легенда Џорџ Мајкл беше близок пријател на покојната принцеза Дајана, мајка на 38-годишниот принц Вилијам. Не е ни чудо што уште во 1990 година тој беше поканет на роденденска забава на нотка на Вилијам одржана во Бакингемската палата, но кога младиот Вилијам го замоли да испее неколку песни,Џорџ го одби тоа без многу размислување, Прашањето е зошто? Одговорот изненади многумина.

Џорџ Мајкл лично одговори во 2011 година, пет години пред неговата смрт. Тој се присети како Вилијам му пријде на забава, на која присуствуваше и музичарот Елтон Џон, и го замоли да пее нешто, а ‘чичко Ел Елтон ќе го придружуваше на пијано.

Не можам да поднесам да пеам пред мала публика

 ‘Му одговорив: но не можам да поднесам да пеам пред мала публика. Не можам да верувам дека го отфрлив идниот крал на Англија така, но навистина се чувствував засрамен и засрамен што пеев пред мала група странци “, призна авторот на хитовите„ Безгрижно шепот “и„ Слобода “и истакна дека ги познава сите гости на забавата само Дијана и Елтон.

Пејачот раскажа како Вилијам бил многу љубезен кон него, иако тој одбил да му ја исполни желбата. Но, Мајкл сепак го откупи принцот за тоа 11 години подоцна, на неговата венчавка со Кејт Мидлтон. Потоа сними специјална песна за нив, која тие ја доживеаја премиерата на венчавката, неговиот кавер на песната на Стевиа Вондер „Ти и јас“.

„Сакав да им испратам порака за тоа колку сум среќен за нив. И морам да признаам дека сум емотивно врзан за Хари и Вилијам, особено откако ја изгубија својата мајка на таков трагичен начин “, рече тој.