Каква мајка, таква ќерка: Познати ќерки кои се „копии“ на мајките

21 јуни, 2020
јмнх

Таа е само една од многуте познати мајки чии ќерки ја наследиле нивната убавина. Супермоделот Синди Крафорд и нејзината ќерка Каја (18) не само што се слични по лицето, туку имаат скоро идентична форма на телото и се со иста висина, 175,2 сантиметри.

Во екот на кариерата, Синди имала гради од 34B, на половината 58,4 сантиметри и на колковите 88,9 сантиметри, скоро идентична со онаа што ја има Каја сега. На крајот на краиштата, висината на таткото е таа што игра голема улога во идната висина на детето, а таткото на Каја, Ранде Гербер, е висок 185,4 инчи.

Дополнително, студиите на научниците од болницата Ројал Девон и Ексетер покажаа дека гените на мајките се тие што ќе утврдат како масните наслаги ќе бидат дистрибуирани и каква форма ќе биде телото, така што ова објаснува како Каја наследила витка фигура и долги нозе од нејзината мајка.

Длабоко во фоликулот на косата се клетките што го одредуваат пигментот за коса. Луѓето со црвена коса имаат повеќе црвен и жолт пигмент наречен феомеланин. Актерката Џулијан Мур (59) е најпознатата црвенокоса жена во Холивуд, и таа оваа особина и ја пренесе на својата ќерка Лив и покрај тоа што нејзиниот татко, режисер Барт Фрундлих (50) е со потемна коса.

Како наследна карактеристика, генот што ја одредува црвената коса може да варира, а разликите во ДНК-кодот го одредуваат интензитетот и нијансата на бојата. За да бидете јасно црвеникави, тој ген мора да го наследувате од двајцата родители.


Левата и десната половина на долната вилица се развиваат во матката од две коски и кога тие коалираат за време на растот на детето, тие продолжуваат да растат до адолесценцијата. Конечната должина на овие коски и нивната форма се најочигледните карактеристики на лицето што децата ги наследуваат од нивните родители.

View this post on Instagram

Weekend ski bunnies 🎿

A post shared by Reese Witherspoon (@reesewitherspoon) on

Ова го тврдат научниците кои го проучувале генетското наследство на лицето на лондонскиот колеџ. Ова е дефинитивно точно за Аве Филип (20), која наследил форма на брада од нејзината мајка Рис Витерспун (44), за разлика од нејзиниот татко Рајан Филип (45), кој има мека и тркалезна брада. Со оглед на привлечноста и кариерата на двајцата родители, не е ни чудо што Ава се посвети на кариерата во моделирање.

Кејт и Лила – со исти усни


Додека многумина не го забележуваат ова веднаш, следното нешто што го наследуваме од нашите родители е просторот помеѓу носот и усните. Веројатноста да го наследиме ова од нашите родители е 62 проценти, откриле научниците од колеџот, откако мапирале лица од близу 1.000 идентични близнаци. Дополнителна студија од Универзитетот во Колорадо покажува дека големината на горната усна е исто така наследна.

Ова може да се забележи кај манекенката Лила Грејс Мос Хак (17), која ја наследи целосно горната усна од нејзината мајка Кејт Мос (47), како и долгиот нос.