Камила Кабело детално опишува како ги победила опсесивно-компулсивното однесување (ОЦД) и анксиозноста

29 мај, 2020
Camila-Cabello-Fifth-Harmony-red-carpet-2016-billboard-1548-1200x794

Пеачката Камела Кабело (23) во чест на Месецот за ментално здравје отворено раскажувала за својата борба протиц ОЦД и анксиозноста во текот на изминатата година. Иако изјави дека ги има повеќето симптоми под контрола сега, но дека тоа претствавувал еден долг и тежок пат кој морала да го помине, а започнал со првиот и најголем чекор – барањето помош. „Бев засрамена“ рекла таа и исто така напоменала дека животот кој го преставувала на социјалните мрежи бил далеку од она низ што таа поминувала.

„Нешто ме повредуваше од внатре, јас ниту знаев ниту умеев да се справам со тоа. За да оздравам морав да зборувам за тоа. Неприфаќањето и одбивањето на она што навистина ми се случуваше не ми помагаше воопшто. Морав да ги кажам тие три револуционерни зборови – ми треба помош“ – изјави таа и сподели дека и се отворила на мајка си и побарала помош за да помине преку постојаната и неуморна анксиозност што од ден на ден и го правел животот потежок и поболен.

„Анксиозноста ми се манифестирше преку опсесивно-компулсивното однесување. Ми се чинеше дека паметот си игра сурова игра со мене. Тоа влијаеше и физички на мене. Неможев да спијам долго време и имав како грутка во грлото постојано, како и хронична главоболка, а телото го осеќав како секој ден да поминува секој ден низ неколку возења на луда железница. Но продолжував со животните обрски и се појавував секаде каде што требаше бидејќи не сакав да ги разочарам луѓето околу мене.“

Со практикувањето на медитација со цел да се справи со анксиозноста, когнитивната терапија за однесување исто така и помогнала да се чувствува „ најздраво и поврзана со се околу неа после долго време.“

„За сите оние кои поминуваат низ тежок период поради проблеми со менталното здравје ви препорачувам за прозборите за тоа“ – рекла пеачката. Социјалните мрежи не пават дека треба да сме перфектни како што наизглед се сите други. Далеку од тоа дека е знак на слабоста но нема ништо посилно од справување со проблемите и превземање на чекори за преминување преку проблемите“.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi