Кијану Ривс ја открива „единствената причина“ зошто се вратил во „Matrix 4“

9 јуни, 2020
Special Screening Of Lionsgate's "John Wick: Chapter 3 - Parabellum" - Arrivals

Актерот Кијану Ривс ја повторува улога како Нео во претстојниот „Matrix 4“ и повеќе од носталгија е тоа што се согласи да се врати на успешната филмска франшиза. Третиот дел од она што беше трилогија во тоа време, „The Matrix Revolutions“ во 2003 година, ја завршија приказната и ги оставија обожавателите задоволни. Најавата за четврта рунда беше изненадувачка, но фановите се радосни да видат како продолжува приказната. Ривс сподели зошто е необично за него да се врати и сето тоа е поврзано со „значајната“ приказна.

Ривс ужива со плодовите на својата кариера во последните неколку години, па затоа не е чудно да се чуе дека се врати за уште едно продолжение, и во неодамнешното интервју за „Empire“ ја сподели причината зошто е толку возбуден што е повторно во улогата на Нео.

„Лана Вачовски напиша прекрасно сценарио и прекрасна приказна што се поврза со мене“, сподели тој во интервјуто. „Ова е единствената причина да се стори тоа“.

Тој продолжи, објаснувајќи: „Да се работи повторно со неа е неверојатно. Беше навистина специјално“