Кои мажи подлежат на поголем ризик од корона вирусот

26 мај, 2020
coronavirus-49240221280-830x0

Научниците дожле до сознание кои мажи се поподложни на корона вирусот според испитувањето кое го направиле на 200 000 луѓе од 41 земја. Според нив процентот на смрттност кај мажите кои имаат пократок домал прст била за третина поголема.

Проф. Џон Менинг од Универзитетот во Свонси изјавил дека според ова истражување мажите од Автралија, Нов Зеланд, Австрија и земјите од источна Азија, кои имаат подолг домал прст, имале биолошка предност. За ра лика од нив мажите од Англија и Велс кои имаат пократок домал прст претставуваат 56 % од вкупниот број на смрттни случаи.

Разликата во прстите се должи на нивото на тестостерон кои го добивале додека биле во мајчинатта утроба. А хормот исто така произведува и соединение ACE2 кое му помага на телото при борбата против вирусот.

– Теоријата е дека лице со високо ниво на пренатален тестостерон има поголемо ниво на АСЕ2 (рецептори на респираторните клетки), а таа концентрација е доволна да се спротивстави на вирусот. Нашите наоди укажуваат дека мажите со подолг домал прст поминуваат со благи симптоми на вирусот. – истакнал проф. Менинг.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi