КРАЛИЦАТА ЗАПРЕПАСТЕНА: НИКАКО НЕ СМЕЕА ДА ГО СТОРАТ ОВА! Хари би можел да изгуби многу важна позиција заради овој скандал

27 септември, 2020
Screenshot-3-660x421

Одметнатиот пар Меган и Хари повторно ја налутиле кралицата, според извори од британскиот двор.

Имено, дворецот наводно сериозно размислува како понатаму да се дистанцира од „одметнатиот“ пар, принцот Хари и Меган Маркл, поради скандалот што наводно ја згрозил кралицата Елизабета Втора.

Според блиските соработници на кралицата, принцот и неговата сопруга биле недопуштено на страната на претстојните претседателски избори во САД, што е спротивно на правилото дека британското кралско семејство мора да остане неутрално во такви ситуации.

Хари и Меган снимија видео порака со која ги повикуваат американските гласачи „да го отфрлат говорот на омраза, лажните информации и негативноста на Интернет во овој, најважниот избор во нашите животи“, што беше сфатено како нивен удар врз актуелниот претседател Доналд Трамп.

По напуштањето на семејството, според договорот постигнат во март кога двојката официјално ги напушти своите кралски должности, тие ветија дека ќе сторат сè за да се придржуваат до вредностите на нејзиното височество, кралицата Елизабета Втора. Но, тие сега го прекршија тоа ветување.

„Кралското семејство е во неверување поради ова и никој не знае како сето тоа ќе заврши“, изјави извор близок до семејството за „Дејли меил“.

Неименувани извори за „Дејли меил“ изјавија дека инцидентот може да доведе до понатамошно заладување на односите меѓу Хари, Меган и дворецот. Цитирајќи го угледниот „Тајмс“, „Дејли меил“ објаснува дека кралицата се согласила да го ревидира договорот со Хари една година по неговото заминување па му се насмевнала должноста како началник на кралската морнарица, една од должностите што кралицата ја оставила празна во случај да сака да се врати одметнатиот принц во прегратките на семејството. Но, тој договор сега може да падне во вода.

„Вратата му беше отворена. Познато е дека морнарицата му е драга и дека оваа позиција ќе му одговара, но сега ќе биде многу тешко да се постигне. Ова ќе го удри принцот во главата “, рече еден соговорник.

Исто така се разгледува можноста да им бидат одземени сите кралски титули, но други извори веруваат дека одземањето на титулата е невозможно затоа што тоа не му се случило ниту на Едвард VIII кога тој абдицирал.

Аналитичарите сметаат дека нивните изјави, дадени непосредно пред изборите во САД, „ја надминаа мерката“ и повеќе од очигледно е дека Трамп ја сфатил пораката и непосредно по видеото ја нападна Меган Маркл.

„Не ми се допаѓа. Единствено можам да кажам и сигурен сум дека таа веќе го слушна тоа, дека му посакувам многу среќа на Хари со неа затоа што ќе му треба “, рече Трамп.