„…Baby One More Time“: 22-ри роденден на култниот хит што требаше да го отпеат Backstreet Boys!

23 октомври, 2020
бритно

На само 16 години, Бритни Спирс го издаде својот деби сингл „..Baby One More Time“ пред точно 22 години, на 23 октомври 1998 година.

Песната, која најавуваше нов звук, нова музичка ера и нов век и го воведе светот во нова поп принцеза, стана еден од најпродаваните синглови на сите времиња со продадени повеќе од десет милиони примероци.

„…Baby One More Time“ стана планетарен хит и се искачи на врвот на музичките топ листи во најмалку 22 земји, вклучувајќи ја и Велика Британија каде доби тројна платинест сертификат од британската фонографска индустрија и беше најпродаваниот сингл во таа земја во 1999 година.


-Бев во студиото околу шест месеци слушајќи и снимајќи материјал, но сè уште немав слушнато вистински хит. Кога започнав да работам со Макс Мартин во Шведска, тој ми пушти демо за ‘Baby One More Time’ и веднаш знаев дека тоа е една од оние песни што сакате да ги слушате одново и одново.Почувствував дека е вистинската работа да се направи. Отидов во студиото и го снимив во мој стил, се обидов да му дадам малку поголема смелост отколку што има на демо-то. За десет дена не видов ништо од Шведска. Бевме толку зафатени, изјави Бритни Спирс.


Интересно е што песната што нејзиниот автор Макс Мартин првично ја нарече „Hit Me Baby One More Time“ првично беше напишана за момчешкиот состав Backstreet Boys и женската група R&B TLC, но кога им беше понудена, и двата бенда ја одбија. За разлика од нив, Бритни откри дека е возбудена кога го слушнала и знаела дека ќе биде хит.

Во дискографската куќа Jив на Бритни, тие исто така беа сигурни дека песната ќе се „скрши“ на музичките топ листи, но тие беа загрижени дека зборовите „Hit me“ може да се сфатат дека не го осудуваат семејното насилство и го сменија името во „…Baby One More Time”

Бритни ги сними вокалите за песната во мај 1998 година, а ноќта пред снимањето долго ја слушаше песната на Софт Сил „Загадена љубов“, која ја опиша како многу секси, за да го добие звукот што го посакува во нејзиниот глас.

Сакав мојот глас да звучи малку ‘рѓосан, откри Бритни и призна дека на првиот ден од снимањето воопшто не ја пеела песната добро.

Бев многу нервозна. Таа вечер излегов надвор и се забавував. Следниот ден бев целосно опуштена и растурив во студиото. Треба да бидете опуштени за добро да ја пеете ‘Baby One More Time’.
Деби-синглот на Бритни Спирс беше објавен на 23 октомври 1998 година кога пејачката имаше само 16 години. И за самата Бритни, оваа песна е една од нејзините омилени, заедно со „Toxic“ и „He About to Lose Me“.

Во придружното музичко видео, во режија на Најџел Дик, Спирс игра католички ученик во средно училиште, кој почнува да сонува да пее и танцува низ училиште, додека го гледа младиот човек што го изгубила од далеку, но сепак е заљубена во него. Спотот за „… Baby One More Time“ беше прогласен за трето највлијателно видео во историјата на поп-музиката.

Билборд го прогласи „… Baby One More Time“ за најдоброто видео од 90-тите во 2011 година, а во 2020 година, Ролинг Стоун ја прогласи оваа култна песна за најголем деби сингл на сите времиња.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort