Боб Дилан објави албум после 10 години, „Ролинг Стоун“ го нарече КЛАСИКА

20 јуни, 2020
кјндфм,цџ

Дилан (78) го издаде својот последен албум „Темпест“ во 2012 година. Новото дело ги меша звуците на блуз, рок и фолк со зборови кои осцилираат помеѓу црниот хумор и носталгичните спомени на фантомите од минатото.

Песната „Murder Most Foul“ за убиството на Џон Ф. Кенеди е повеќе како песна што Дилан полека ја изговори во придружба на пијано, ударни инструменти и виолончело, отколку класична песна со стихови и хор. По песната, Дилан продолжува со музичка придружба да зборува за 22 ноември 1963 година, денот кога беше убиен Кенеди. Бидејќи беше објавена во март оваа година, таа песна се искачи на врвот на топ листите на Билборд. Во 17-минутната песна, Дилан зборува и за развојот на американската контракултура од 1960-тите и потсетува на бројни уметници од тоа време, Eagles, Чарли Паркер, Стиви Никс, Вудсток и Битлси. Тој зборува и за расистичкиот масакр во 1921 година во Тулса, Оклахома, кога беа убиени околу 300 Афроамериканци. Во шестминутната патека „False Prophet“ во вториот дел од албумот, музичарот, кој ја освои Нобеловата награда за литература во 2016 година, ја исмејува својата легенда. Списанието „Ролинг Стоун“ го опиша новиот албум како „апсолутен класик“. И покрај неговата возраст, Боб Дилан последните три децении од животот е на турнеи скоро постојано. Поради пандемијата на коронавирус, тој беше принуден да ги откаже концертите во Јапонија и Северна Америка оваа пролет и лето, но вети дека ќе се врати на сцената што е можно поскоро за да го стори тоа безбедно.