Прекрасната жена Гал Гадот е новата Клеопатра!

12 октомври, 2020
гал

Една од најинтригантните антички египетски владетели, убавата Клеопатра, повторно ќе биде централна фигура на високо-буџетскиот холивудски филм. Главната улога ќе ја игра Гал Гадот.

Студиото „Парамаунт“ успеа да сними епски спектакл за една од најневеројатните жени во историјата – Клеопатра.
Универзал, Ворнер, Нетфликс и Епл, исто така, биле во трката.

Откриени се малку детали, но познато е дека славниот владетел ќе го игра ѕвездата од филмската серија Чудесната жена, израелската актерка Гал Гадот.

Режисерот Пати enенкинс, со кого Гал соработуваше на два филма за Жената чудо, ќе биде одговорен за режијата на филмот за Клепатра.

Кралицата на Нил досега многу пати била инспирација на филмаџиите.

Несомнено, најпознат филм е Клеопатра, од 1963 година, со Елизабет Тејлор во главната улога, што речиси го доведе студиото „20th Century Fox“ до банкрот.

Постигнувањето беше номинирано за девет Оскари и освои четири, но помали награди (за костум, ефекти, фотографија и уметничка продукција).

За време на снимањето во 1962 година се сретнаа Елизабет Тејлор и Ричард Бартон, кои станаа еден од најпознатите парови во Холивуд.