Обожавателите со критики кон Лана Дел Реј бидејќи на промоцијата се појави со маска со дупчиња: Ова е неодговорно, во ек на пандемија сме!

6 октомври, 2020
o_14889774_1024

Лана Дел Реј наиде на многу критики откако пристигна да се дружи со обожавателите носејќи „заштитна“ маска со дупчиња. Она што го носеше пејачката, среде пандемија, е повеќе од моден избор отколку што било друго. Симболичното покритие за лице целосно ги откри устата и носот, оставајќи малку простор за функцијата на вообичаената заштитна маска. Тоа ги налути нејзините бројни обожаватели на социјалните мрежи судејќи ги фотографиите кои се појавија и на Твитер.

Ѕвездата пристигна на презентацијата на својата нова поетска книга „Виолет свиткана наназад над тревата“ облечена во мрежеста, проѕирна маска, која понатаму ја спушти за читање. Неодговорното однесување среде пандемија на коронавирус очигледно ги испровоцира фановите: “Лана, те молам, носи маска. Те молам да се однесуваш одговорно”, “Ја сакам Лана, но ова е неверојатно неодговорно”, “Девојче, ние сме среде пандемија”, напишаа нејзините обожаватели. Набргу потоа, пејачката објави видео на Инстаграм. Таа носи вистинска маска во него.