Откриени тајните на контроверзниот харем на шеикот: Имаше 11 жени за задоволство, водевме љубов со денови …

16 октомври, 2020
dod

Харемите на саудиските шеици секогаш го привлекувале вниманието на јавноста. Она што всушност се случува таму, отсекогаш постоела мистерија, што донекаде ја разјаснила книгата на 60-годишната Џил Дод што ја објавила во 2017 година, но таа неодамна откри и нови детали на долго очекуваниот подкаст.

Денес, таа може да биде попозната како успешна деловна жена и основач на модниот бренд „Рокси“, но во текот на 80-тите години, таа беше една од девојките во харемот на саудискиот шеик и дилер на оружје Аднан Хашоги. Заедно со нив тој имаше сопруга Ламир (на сликата).

Според изворите, Дод го запознал Хашоги на забава во Париз кога имала 21 година. Тој и пријде и ја замоли да танцува.

Во тој момент, таа не знаеше со кого танцуваше, но дознае подоцна. Во времето на неговото најголемо богатство, Хашоги имал богатство вредно четири милијарди долари и многумина верувале дека тој во тоа време бил и најбогатиот човек на светот.

Славниот Саудиец беше најпознат дилер на оружје кој соработуваше со многу земји, производители на оружје, но и приватни клиенти од целиот свет.

Дод работеше како модел во моментот кога го запозна. Таа беше заинтригирана од неговиот ексцентричен начин на привлекување на нејзиното внимание, меѓу кој беше и моментот кога скрши чаша шампањ во моментот кога танцуваа.

Откако седнаа, тој напиша на рацете „Те сакам“ со неговата крв.

„Немав идеја кој е тој, но навистина ми се допаѓаше“, раскажува таа.

Додека се запознаа, Хашоги веќе беше оженет и татко на пет деца, но има право на 11 жени „од задоволство“.

Наскоро стана една од нив.

Живеела во неговите одаи во Саудиска Арабија и го чекала својот ред да има секс со богат човек. Тие уживаа заедно на вечера, а тој ја однесе на најлуксузните забави.

„Ќе се заклучевме во соба и водевме љубов со денови, јадевме, готвачот ќе ни донесеше храна, зимавме кокаин и спиевме кога сакавме“, изјави Jил за „Индипендент“ пред неколку години, додека оваа година откри претходно непознати детали.

Пред да стапат во контакт, таа потпиша петгодишен договор со него.

Во него се вели дека тој ќе се грижи за неа апсолутно во сите аспекти, но таа ќе мора да му биде достапна 24/7.

Таа го прифати ова и во почетокот не беше љубоморна на другите жени во харемот, но откако и беше дијагностицирана анксиозност, таквиот живот започна да ја одбива.

Откако видела на раката на другата жена идентичен прстен како што имала, сфатила дека тоа не е животот со милијардерот за кој сонувал.

„Раскинавме неодамна после тоа и најчесто се чувствував олеснето затоа што сфатив дека трчањето по среќа преку пари е како да трчам по мојата сенка“, рече таа.

Своето искуство го објави во книгата „Цената на љубовта: храбро патување за наоѓање љубов“ во 2017 година.

После харемот, таа целосно го смени животот. Се омажила и имала три деца.

„Никогаш не се сметав себеси за курва и сè уште не размислувам за себе“, вели таа.

Нејзиниот љубовник, контроверзниот Аднан Хашоги почина неколку дена по објавувањето на нејзината книга.