Памела Андерсон бара помилување!

8 октомври, 2020
306912255f7dbbe700a99971942384_v4_big

Памела Андерсон го повикува претседателот Трамп да го помилува Џулијан Асанж, основачот на веб-страницата Викиликс, кој е обвинет за заговор за обид за пристап до доверлив компјутер на американската влада со поранешниот аналитичар на военото разузнавање Челси Менинг во 2010 година.


Поранешната актерка од серијата „Чувари на плажата“ се појави во шоуто „Утра со Марија“, каде разговараше со водителката Марија Бартирома за нејзините нови деловни партнерства, но и за случајот на Асанж. Андерсон, кој претходно го посети Асанж во затвор во Велика Британија, рече дека е тешко да се следат неговите судски постапки.

Foto: GettyImages, Leon Neal / Staff


Иако Андерсон истакна дека не знае каков ќе биде исходот на претстојните претседателски избори, таа рече дека би сакала Трамп да го помилува Асанж. “Се надевам дека претседателот Трамп ќе го помилува Џулијан Асанж. Тоа е моја желба”, рече таа. По скоро четири недели сослушување докази за негова екстрадиција во САД во судот во лондонскиот Олд Бејли, окружната судијка Ванеса Барацер минатата недела рече дека ќе донесе одлука на 4 јануари.